Sık Sorulan Sorular

JR Pass kendi başına indirimli bir demiryolu kartıdır. Japan Rail Pass, yolcuların Japonya'daki seyahatlerinde uygun fiyata seyahat etmelerini sağlamak üzere tasarlanmıştır.

- Yetişkinler, yaşlı ve öğrenci için JR Pass indirimi yoktur.

- Sadece 6 ila 11 yaş arası çocuklar için JR Pass indirimi bulunmaktadır.

- Japan Rail Pass'ın fiyatı JR Group tarafından belirlenir.

- 6 yaşından küçük çocuklar tüm JR trenlerine ve otobüslerine ücretsiz binebilirler. Ancak, koltuk rezerve edemezler. Tüm koltuklar rezerve edilmişse, çocuk ebeveynin kucağında tutulmalıdır.
- Biletlemenin yapıldığı gün itibariyle 6 ila 11 yaş arasındaki çocuklar, özel %50 indirimden faydalanabilir ve ayrıca kendi koltuklarını rezerve edebilirler.
- 11 yaşından büyük çocukların yetişkin JR Pass bileti almaları gerekmektedir.  Çocuğunuz biletin satın alındığı gün 11 yaşındaysa, indirimli çocuk bileti almaya hak kazanacaktır (Siz Japonya'ya inmeden önce 12 yaşına girmiş olsa bile bu indirim geçerli olacaktır.).

- Evet, Japan Rail Pass'ınızı değiştirmediğiniz veya kullanmadığınız sürece istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Japan Rail Pass'ınızı değiştirdikten sonra, artık iade/iptal edilemez veya herhangi bir şekilde değiştirilemez.
- İade işlemleri ilgili biletin firmamıza fiziki iadesi sonrasında başlatılmaktadır. İade işlemi cezai tutar yansıtılarak tamamlanır.

Evet, yolcuların Japonya'ya kesin varış tarihlerini bildirmeleri gerekmemektedir.

JR Pass biletleme tarihinden itibaren 90 gün geçerlilik süresine sahiptir. Japonya'yı hangi ay ziyaret etmeyi planladığınızı bildiğiniz sürece, seyahat planlarınızla ilgili olarak sizden başka bilgi istenmeyecektir.

Sipariş onayı sırasında yaklaşık varış tarihinizi girmeniz istenir. Seyahatinizden önceki 3 aylık dönemde sipariş verdiğiniz sürece biletinizi aktive etme konusunda bir sorun yaşanmayacaktır.

JR Pass'ınızı web sitemiz üzerinden birkaç kolay adımda satın alabilirsiniz. Çevrimiçi siparişiniz onaylandıktan sonra, kesilen biletiniz kargo ile tarafınıza gönderilir. Biletiniz belirlediğiniz adrese kargolanır.

- Japonya’ya vardığınızda biletinizi aktive etmek için havaalanı terminalleri, tren veya metro istasyonlarındaki JR Ticket Exchange ofislerinden birine gidebilirsiniz.
- Pasaportunuza (içinde geçici ziyaretçi damgası/etiketi olan) ve fiziki JR Pass biletine ihtiyacınız vardır. Yalnızca orijinal belge kabul edilir

- Japan Rail Pass'ınız etkinleştirildikten sonra, seçilen günleri artık değiştiremezsiniz.

- JR Pass biletinizi aktive etmek istediğiniz zaman sizlerden kullanmaya başlamak istediğiniz günü belirtmeniz istenir. Bu gün 'aktivasyon tarihi' olarak adlandırılır. Eğer 14 günlük bir pass için aktivasyon tarihi olarak 1 Nisan'ı seçerseniz, 14 Nisan'a kadar (23.59’a kadar) geçerli olacaktır.

- İstanbul merkez ofisimize gelerek biletlerinizi fiziki olarak teslim alabilirsiniz. Sürecin işlemlerini de ofisimizden yüz yüze olarak tamamlayabilirsiniz. 
- Bileti alabileceğiniz tek yer İstabul merkez ofisimizdir. Havaalanlarında veya diğer diğer ofislerimizde bu işlem yapılamamaktadır.
- JR Pass satın almaya son dakikada karar verdiyseniz ve ev adresinize ulaşması için yeterli zamanınız olmadığını düşünüyorsanız bu yönteme başvurabilirsiniz.

- JAPAN RAIL PASS E-POSTA İLE GÖNDERİLEMEZ, TARANAMAZ VEYA FOTOĞRAFI ÇEKİLEMEZ.

- Japon Hükümetinin katı düzenlemeleri nedeniyle, Japonya Demiryolu Geçiş Kartınızı almak için Japonya'daki herhangi bir döviz bürosunda fiziksel Değişim Siparişini ibraz etmeniz gerekmektedir.

- Gerçek JR Pass'ı almak için Değişim Talimatını pasaportunuzla birlikte vermeniz istenecektir. Değişim Talimatının e-postaları, fotoğrafları veya taramaları kabul edilmez.

- Benzer şekilde, pasaportunuzun bir kopyasını da veremezsiniz. Değişim ofisindeki personelin, içindeki geçici ziyaretçi damgası/etiketi ile birlikte gerçek pasaportunuzu görmesi gerekir.

Siparişlerimizin standart teslimat süresi 2-3 iş günüdür. Ancak, aşırı hava koşulları ve ulaşım grevleri gibi kontrolümüz dışında olan bazı nadir durumlar söz konusu olabilir. Bu olası sorunlar nedeniyle teslimat süresi uzayabilir.

JR PASS SİPARİŞİNİZİN TESLIMATINI GECİKTİRMENİN 2 YOLU VARDIR:
- Sipariş henüz gönderilmediyse, bize [email protected] adresinden bir e-posta göndererek siparişinizin teslimatını erteleyebilirsiniz. 
- Ayrıca, JR Pass teslimatını ne zaman almak istediğinizi e-posta yoluyla bize bildirebilirsiniz.

TESLİMAT ADRESİNİZİ 2 DURUMDA DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ:
- Sipariş ofislerimizden ayrılmadığında bizlere [email protected] adresinden e-posta göndererek teslimat adresinizi kolayca değiştirebilirsiniz.

- Japonya'da ikamet eden Japon vatandaşları Japan Rail Pass satın almaya uygun değildir. Ancak, Japonya dışında en az 10 yıl boyunca kalıcı olarak ikamet eden Japon vatandaşları Japan Rail Pass için uygundur.
- Uygun Japon vatandaşlarının geçerli bir Japon pasaportuna ve yaşadıkları yabancı ülkedeki Japonya büyükelçiliği veya konsolosluğundan alınmış, ülkede en az 10 yıldır yasal olarak yaşadıklarına dair yazılı bir kanıta sahip olmaları gerekir.
- Yurtdışı İkamet Kaydının ve Yurtdışı İkamet Belgesinin kopyası, belgeyi düzenleyen büyükelçilik veya konsolosluğun adıyla damgalanmalıdır. Düzenleme tarihi son 6 ay içinde olmalıdır (Bilet kesilme tarihinden önce).
- JR Pass bileti satın alıp bu bileti aktive etmek için yazılı kanıtınızın fotokopisini kullanamazsınız.

- Çifte vatandaşlığa sahip vatandaşlar, ülkeye giriş yapmak için Japon olmayan pasaportlarını kullandıkları sürece JR Pass almaya hak kazanırlar.
- Japonya'ya turistik veya eğlence amaçlı giriş yapanlar, herhangi bir Japon havaalanının pasaport kontrolünde geçici ziyaretçi damgası veya etiketi alacaktır. Eğer bir yolcu Japon pasaportunu kullanırsa, JR Pass almak için gerekli olan geçici ziyaretçi damgasını alamayacaktır.

JAPAN RAIL PASS ART ARDA 7, 14 VEYA 21 GÜN İÇİN GEÇERLİ OLABİLİR.

JAPAN RAIL PASS GEÇERLİLİK SÜRESİ SAAT OLARAK DEĞİL GÜN OLARAK HESAPLANIR.
- Bu nedenle, 14 günlük bir paso satın aldıysanız ve aktivasyon tarihiniz (pasoyu ilk kullandığınız tarih) 1 Nisan ise, tam sona erme zamanı 14 Nisan gece yarısı olacaktır.
- Geçiş kartınızın son geçerli gününde geç bir trene binmeyi planlıyorsanız, treniniz gece yarısından önce kalktığı sürece bunu yapabileceksiniz. Varış noktanıza gece yarısından sonra varsanız bile JR Pass'ınız yolculuğun sonuna kadar geçerli olacaktır.

JAPAN RAIL PASS'IN GEÇERLİLİK SÜRESİ ARDIŞIK 7, 14 VEYA 21 GÜNDÜR
- Kesin geçerlilik süresi 7., 14. veya 21. gece yarısıdır. Bu nedenle, yolcular geçiş kartlarının geçerlilik süresini bölme seçeneğine sahip olmayacaktır.

Aktif hale getirildikten sonra geçiş kartlarının üzerindeki tarihin değiştirilemeyeceğini lütfen unutmayın.

JR PASS AKTİVASYONUNDAN SONRA SATIN ALDIKTAN SONRA EKSTRA GÜN EKLEYEMEZSİNİZ
- Kuponu gerçek JR Pass ile değiştirip etkinleştirdikten sonra geçerlilik süresini hiçbir şekilde değiştiremezsiniz. JR Pass'ınızı uzatmak isterseniz, yeni bir tane satın almanız gerekecektir. Örneğin, daha önce 14 günlük paso satın aldıysanız ve JR Pass'ınızı 7 gün daha uzatmak istiyorsanız, 7 günlük yeni bir paso sipariş etmeniz gerekir.
- JR Pass 1,2 veya daha fazla gün uzatılamaz. Uzatılamaz ve devredilemez. Sadece 7,14 ve 21 günlük olarak mevcuttur.

Japan Rail Pass'ınızı JR ofislerinde etkinleştirebilirsiniz. Bu ofisler Narita veya Haneda gibi Japon Havaalanlarında ya da ana tren istasyonlarında bulunmaktadır.
JR ofislerinde aktivasyon için seyahat vizesi/damgası bulunan pasaportunuz ve henüz aktive edilmemiş JR Pass biletiniz gerekli olmaktadır.
Kişisel bilgileriniz doğrulandıktan sonra, biletinizin aktivasyon tarihini seçmeniz istenecektir. Bu 30 gün içerisinde sizin seçeceğiniz bir tarih olacaktır. 
JR Pass'ınızı etkinleştirdikten sonra, tüm JR trenleri, otobüsleri ve feribot hizmetlerinde kullanabileceksiniz.

Hayır, Japon yönetmelikleri çok katıdır. Değişim yapmak için tüm yolcuların pasaportları ve JR Pass Biletleri ile birlikte bir JR ofisine şahsen gitmeleri gerekmektedir. JR personelinin, gerçek JR Pass değişimine izin vermeden önce kupon sahibinin kimliğini şahsen teyit etmesi gerekir.

1. Japan Rail Pass tüm JR Group sınırlı ekspres trenlerini, ekspres trenleri, hızlı ve yerel trenleri kapsamaktadır. NOZOMI ve MIZUHO hariç Shinkansen hızlı trenleri de kapsam dahilindedir.

Ayrıca, JR Pass Tokyo Monorail, Yamanote hattı (Tokyo Metrosu), Aomori ve Hachinohe* arasındaki Aoimori Demiryolu, Toyama ve Takaoka* arasındaki Ainokaze Toyama Demiryolu, Narita Havaalanı'ndan Tokyo'ya Narita Express ve Kanazawa ve Tsubata* arasındaki IR Ishikawa Demiryolu hattında kullanılabilir.

*ÖNEMLİ NOT:
Aomori Demiryolu hattı: JR Pass'ınız yalnızca Hachinohe ile Aomori, Aomori ile Noheji ve Hachinohe ile Noheji arasındaki bölümleri kapsayan yerel veya hızlı servis trenlerinde seyahat için geçerlidir. Aoimori Demiryolu hattında Aomori, Noheji ve Hachinohe dışında herhangi bir istasyonda inmeniz halinde seyahatiniz kapsam dışıdır.

Ainokaze Toyama hattı: JR Pass'ınızı kullanabilmek için seyahat yerel trenlerle yapılmalı ve Toyama ile Takaoka istasyonları arasındaki tüm segmenti kapsamalıdır. Segment içinde veya dışında (Toyama ve Takaoka hariç) Ainokaze Toyama hattındaki herhangi bir istasyonda inmeniz durumunda seyahatiniz kapsam dışıdır.

IR Ishikawa hattı: yolculuk yerel veya sınırlı ekspres trenlerle yapılmalı ve Kanazawa ile Tsubata istasyonları arasındaki tüm segmenti kapsamalıdır. Kanazawa ve Tsubata hariç olmak üzere, IR Ishikawa Demiryolu hattında segment içinde veya dışında herhangi bir istasyonda inmeniz durumunda seyahat kapsam dahilinde değildir.

2. JR Pass, aşağıdaki gibi bazı yerel JR otobüs hatlarında geçerlidir:

JR Hokkaido Otobüs
JR Tohoku Otobüs
JR Kanto Otobüs
JR Tokai Otobüs
Batı Japonya JR Otobüsü
JR Chugoku otobüsü
JR Shikoku Otobüs
JR Kyushu Otobüs

3. Japan Rail'inizi JR-West Miyajima feribot seferlerinde kullanabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Hakata ve Pusan arasındaki JR-Kyushu feribotu dahil değildir.

JR Pass Nozomi ve Mizuho trenlerini kapsıyor mu?
JR Pass, Tokaido ve Sanyo Shinkansen hatlarındaki Nozomi ve Mizuho hizmetleri hariç, tüm Shinkansen hatlarındaki tüm Shinkansen hizmetlerinde geçerlidir. Tokaido ve Sanyo hatlarındaki en az duraklı trenlere erişiminiz olmayacaktır. Ancak, aynı güzergahları kapsayan Hikari veya Sakura servislerine erişebilirsiniz. Hikari ve Sakura hızlı trenleri Nozomi ve Mizuho trenleri ile aynı hıza ulaşır ancak her güzergahta daha fazla durak vardır. Örneğin, Tokyo'dan Kyoto'ya giden Hikari, eşdeğer Nozomi'den 15 dakika daha fazla sürer.

JR Pass, şehirler içindeki metro veya tramvaylara binmenize izin vermez. Bununla birlikte, çoğu büyük şehirde, örneğin Osaka Loop veya Kanjo hattı ve Tokyo Yamanote hattı gibi, dolaşmak için kullanabileceğiniz birkaç JR hattı vardır. Ayrıca Tokyo Monorail, bazı yerel JR otobüs hatlarını ve JR-West Miyajima feribot hizmetini de kapsar.


JR Pass gece trenlerini de kapsamaktadır. Ancak, yataklı vagon, gece trenlerindeki özel vagonlar ve ekstra ücret ödemeniz gereken özel kompartımanlar için geçerli değildir.

JAPAN RAIL PASS SAHİPLERİ, TÜM JAPAN RAILWAYS TRENLERİNDE ÜCRETSİZ KOLTUK REZERVASYONU YAPMA HAKKINA SAHİPTİR.


Tüm koltuklar trene binmeden önce rezerve edilmelidir. JR Group, trene bindikten sonra rezerve edilmiş bir koltuğu değiştirmenize izin vermez.

Koltuk rezervasyonu şu şekilde yapılır;
Japan Rail Pass'ınızı herhangi bir JR Bilet Ofisine (herhangi bir tren istasyonunda) götürün veya bir bilet satış ofisine gidin. Ayrıca herhangi bir tren istasyonundaki bilet makinelerinden de rezervasyon yaptırabilirsiniz (1 Temmuz 2020'den itibaren kullanılabilir)
Bilet gişesine geldiğinizde, gideceğiniz yer ve tercih ettiğiniz kalkış saati sorulacaktır. Ayrıca tren saatlerine önceden bakabilir veya seyahatiniz için en iyi seçeneği bulmak üzere güler yüzlü personelden yardım alabilirsiniz.


Kalkış saatini, varış saatini, tren adını, vagonu ve koltuğu belirten ayrılmış koltuk biletiniz size verilir. Örneğin: Nagoya - Kyoto / 14:19 - 15:11 / Hikari 513, Vagon 11, Koltuk 5-B.


Sınırlı Ekspres veya Shinkansen trenlerinden herhangi birine binmek ve özel kompartıman rezervasyonu yaptırmak isteyenlerin ekstra ücret ödemeleri gerekecektir. Yataklı vagonda seyahat etmek de ek ödeme gerektirmektedir.

Tokyo, Kyoto ve Osaka'ya gidip gelen yoğun banliyö trenlerinde boş koltuk garantisi yoktur. Şehirlerarası Shinkansen trenlerinde kalabalık olmadığından boş koltuklar genellikle mevcuttur. Ancak, aşağıdaki yoğun sezonlarda herhangi bir trene binmeden önce yer ayırtmanız tavsiye edilir:


27 Nisan - 6 Mayıs
11-20 Ağustos
28 Aralık - 6 Ocak


Yukarıda belirtilen tüm tarihler popüler seyahat sezonlarındaki tatil dönemleridir. Yılın bu zamanlarında Japonya'ya gitmeye karar verirseniz, koltuklarınızı her zaman önceden ayırttığınızdan emin olun.


Green Tip Bilet sahiplerinin de yeşil bir araçta seyahat etmeyi garanti altına almak için önceden yer ayırtmaları tavsiye edilir, aksi takdirde standart bir araca yerleştirilebilirler.

Telefonla koltuk rezervasyonu yapmak mümkün değildir. Ancak, JR East Tren Rezervasyon Hizmeti'nde (Ekinet) belirli trenler için online koltuk rezervasyonu yapılabilir.
Uygun trenler arasında Hokuriku Shinkansen (Tokyo-Kanazawa), Shinkansen ve Tokyo'nun kuzeyindeki JR East bölgesindeki büyük sınırlı ekspres trenlerin yanı sıra JR Hokkaido bölgesindeki Shinkansen, sınırlı ekspres ve hızlı havaalanı trenleri yer almaktadır (bazı istisnalar geçerli olabilir).

Evet, bir JR treninde bir ay öncesine kadar yer ayırtabilirsiniz. Bu, seyahat programınızı önceden planladıysanız, Japonya'daki tüm konaklamanız için koltuk rezervasyonu yapabileceğiniz anlamına gelir.

NOT: Koltuklar sadece herhangi bir Seyahat Servisinde veya Rezervasyon Ofisinde (Midori-no-madoguchi) şahsen rezerve edilebilir. Pasaportunuzu ve orijinal JR Pass pasonuzu göstermeniz istenecektir.

Japan Rail Pass'ınızın aktivasyon tarihi, pass'ınızı kullanmaya başlamak istediğiniz tarihtir. Değişim tarihinden itibaren 30 gün içinde olan herhangi bir tarih "Aktivasyon" olarak seçilebilir.


Örnek: Siparişinizi 1 Haziran'da değiştirmeye karar verirseniz, 1 Haziran'dan sonraki 30 gün içinde bir aktivasyon tarihi seçme seçeneğiniz vardır. Bunun anlamı, Haziran ayının 1'inden 30'una kadar herhangi bir günün Aktivasyon tarihi olarak seçilebileceğidir.


Seyahat planlarınıza en uygun tarihi seçtikten ve Japonya'daki veznedeki personele onaylattıktan sonra, artık bu tarihi değiştiremezsiniz.
Aktivasyon tarihi olarak 1 Haziran'ı seçtiyseniz ve 7 günlük bir Japan Rail Pass satın aldıysanız, bu tarih 1 Haziran'dan 7 Haziran gece yarısına kadar geçerli olacaktır.

Ne yazık ki, JR Pass orijinal bilet (voucher) olmadan düzenlenemez.

Evet. JR Pass, ana havalimanlarını ana şehirlere bağlayan JR hatlarında geçerlidir.

Narita Havalimanı'na inerseniz, Tokyo, Shinagawa, Shinjuku ve Ikebukuro istasyonlarına bağlanmak için Narita Express'e binebilirsiniz. Haneda Havalimanı'na inerseniz, havalimanını Hamamatsucho istasyonuna bağlayan Tokyo Monorail'e binebilirsiniz. Ve son olarak Kansai Uluslararası Havalimanı'nı Osaka veya Kyoto'ya bağlayan Limited Express Haruka.
Ancak, Fukuoka veya Nagoya havalimanlarına iniş yaparsanız, Japan Rail Pass'ınızı değiştirmek için JR Hakata İstasyonu'na ulaşmanız ve Chubu Havalimanı'ndan Meitetsu treniyle Nagoya İstasyonu'na gitmeniz gerekecektir.

JR Pass'ınızın kaybolması veya çalınması durumunda lütfen hemen bizimle iletişime geçin. Ancak, JR Pass'ınızı geri alamazsanız para iadesi yapamayacağımızı veya size yeni bir pass sağlayamayacağımızı lütfen unutmayın.

Japonya, verimliliği ve dakikliği ile dünya çapında bir üne sahip olan inanılmaz bir tren ağına sahiptir. Ancak bazen gecikmeler ve iptaller kaçınılmazdır.
- Gecikmelerin en yaygın nedenleri kötü hava koşulları ve yolcu acil durumlarıdır. Metro hatlarının hava koşullarından etkilenme olasılığı daha düşüktür, ancak birçoğunun yer üstünde istasyonları olduğu için bu durumla nadiren de karşılaşılmaktadır.
- Gecikmeler veya iptaller yaşarsanız, en uygun yol veya güncel bilgi edinmenin yolu tren operatörünün web sitesini ziyaret etmektir (Japonya'da çok sayıda tren operatörü vardır). Japonya'nın başlıca tren hatlarında tren durumu güncellemelerini bulmak için aşağıdaki bağlantıları takip edebilirsiniz:

JR DOĞU
JR WEST
JR CENTRAL
JR KYUSHU
JR HOKKAIDO
JR SHIKOKU
TOKYO METRO (JR Pass kapsamında değildir)
OSAKA METRO (JR Pass kapsamında değildir)

- Japonya Demiryolları'nın kayıp eşya hizmeti mükemmeldir. Bir JR treninde bir şey kaybettiyseniz, eşyalarınızı geri alma şansınız yüksektir.
- Bir personel Japan Rail treninde bir şey bulduğunda, onu kayıp eşya bankolarından birine teslim eder ve burada yaklaşık bir hafta boyunca saklanır. Bunun ardından kayıp eşya bölgesel Polis Kayıp ve Buluntu Eşya Merkezi'ne devredilir.
- Son yedi gün içinde bir şey kaybettiyseniz, Japan Rail'i arayarak eşyalarınızın onlarda olup olmadığını öğrenebilirsiniz. -Eğer ellerindeyse, kayıp eşya bankosuna gidip teslim alabilirsiniz.

KAYIP EŞYAYI ARARKEN VEYA ZIYARET EDERKEN AŞAĞIDAKI BILGILERI SAĞLAMANIZ GEREKIR:
-Kayıp eşyanın ayrıntılı bir açıklaması (herhangi bir benzersiz özelliği de dahil olmak üzere).
-Koltuk rezervasyon biletinizde bulabileceğiniz koltuk numaranız, tren numaranız ve tren vagonu numaranız.
-Kalkış ve varış istasyonları ve saatleri.

Kayıp ve Buluntu Veznesi
- Seyahat Hizmet Merkezlerini Tokyo İstasyonu, Kyoto İstasyonu ve Osaka İstasyonu gibi tüm büyük tren istasyonlarında bulabilirsiniz. Bu merkezler kayıp eşya gişeleri de dahil olmak üzere çeşitli hizmetler sunmaktadır.
- Büyük Kanto Bölgesi'nde (Tokyo'yu da içerir) bir şey kaybettiyseniz JR East bilgi hattını aramanız gerekir. Buna Narita ve Haneda havaalanlarından gelen ziyaretçiler de dahildir.
- JR Central'ın ayrı kayıp eşya gişeleri vardır ve Batı Honshu bölgesinde bir şey kaybettiyseniz JR West kayıp eşya formunu doldurabilirsiniz. Kayıp eşyanızı teslim almanız uygun değilse ve hala Japonya'daysanız, kayıp eşyalarınızın küçük bir ücret karşılığında size postalanmasını tercih edebilirsiniz.

- Nozomi Shinkansen trenleri 185 mph (300 km/sa) hıza ulaşarak Japonya'nın en hızlı trenlerinden biri haline gelmektedir. Gerçek tren modelleri diğer bazı JR trenlerinden farklı olmasa da, kat ettikleri durak sayısının sınırlı olması bu yüksek hızlara ulaşmalarını ve kısa sürede büyük mesafeler kat etmelerini sağlamaktadır.


- Nozomi hızlı trenleri birbirine bitişik iki tren hattı boyunca çalışmaktadır: Tokyo ve Shin-Osaka arasındaki Tokaido Shinkansen hattı ve ikinci olarak Shin-Osaka ve Hakata arasındaki Sanyo Shinkansen hattı.


- Tokyo'dan batıya giderken, bir Nozomi treni en az, her 10 dakikada bir kalkmaktadır. Hakata'dan doğuya doğru seyahat ederken, her 15-20 dakikada bir Nozomi treni kalkmaktadır. Ancak, batıya giden tüm trenler Tokyo'dan başlamaz ve doğuya giden tüm trenler Hakata'dan kalkmaz, çünkü bazı hizmetler yalnızca Tokaido hattını veya Sanyo hattını kapsar (her ikisini birden değil).


- Nozomi trenleri bunların çoğunda durmasa da iki hatta toplam 35 istasyon bulunmaktadır. Tam yolculuk yapan trenler her zaman 11 istasyonda durmaktadır (Tokyo, Shinagawa, Shin-Yokohama, Nagoya, Kyoto, Shin-Osaka, Shin-Kobe, Okayama, Hiroshima, Kokura, Hakata). Ayrıca Himeji, Fukuyama, Tokuyama ya da Yamaguchi'deki Shin-Yamaguchi İstasyonu olmak üzere 12. bir durak daha bulunmaktadır.
Bununla birlikte, yolcuların JR Pass ile binebilecekleri Nozomi ve Mizuho hatlarının alternatifleri de bulunmaktadır; Tokaido Shinkansen hattı boyunca, paso sahipleri Nozomi ve Mizuho trenlerinden biraz daha az sıklıkta ve daha fazla durak yapan Hikari ve Kodama trenlerine biniş sağlayabilirler. Hikari trenleri aynı zamanda Sanyo Shinkansen hattı ve Kyushu hattı ile Sakura Shinkansen trenleri boyunca çalışmaktadır.

- Japonya'da Shinkansen yüksek hızlı hızlı tren hatlarında seyahat etmeyi planlarken, bagaj kısıtlamalarını dikkate almak önemlidir.
- Shinkansen vagonları bagaj için sınırlı alana sahip olacak şekilde tasarlanmış olsa da, yolcuların genellikle ek ücret ödemeden uçağa bagaj getirmelerine izin verilir.
- Uçaklarda izin verilen el bagajı boyutlarında sadece bir çantası veya valizi olan yolcular, bagajlarını trenin koltuklarının üzerinde bulunan depolama rafına rahatlıkla yerleştirebilirler.
- Önceden yer ayırtmış olanlar, vagonlarının çok dolu olmadığını ve hatta yakındaki boş bir koltuğa bir valiz yerleştirebileceklerini düşünebilirler ancak bu durum oldukça yoğun olan rezerve edilmemiş sıradan sınıf vagonlarda genellikle mümkün olmamaktadır.
- Bununla birlikte, çoğu Shinkansen hattında 2 adet bagaj sınırı vardır. Buna el çantası, şemsiye veya baston gibi kişisel eşyalar dahil değildir.
- İzin verilen 2 adet bagajın uzunluk, yükseklik ve derinlik boyutları en fazla 250 cm olmalı ve ağırlığı 60 kg'ı geçmemelidir
- Shinkansen'de bu boyutları aşan bagajlarla seyahat etmeyi planlayanlar, çoğu tren vagonunun arkasında bulunan büyük boy bagaj alanına yerleştirilmesi koşuluyla bagajlarını yine de trene getirebilirler.
- Çoğu hatta, büyük boy bagajı olanların bu alanın önündeki vagonun arkasında bir koltuk almaları ve bagajlarını bu bölüme yerleştirmeleri, bir tren istasyonunda veya çevrimiçi olarak önceden rezervasyon yaptırmak zorunda kalmadan mümkündür.
- Bununla birlikte, Mayıs 2020'den bu yana, çeşitli hatlarda yeni Shinkansen büyük boy bagaj gereksinimleri uygulanmaktadır.

- Japan Railways, büyük boy bagajı uzunluk, yükseklik ve derinlik boyutları 160 cm'nin üzerinde olan ve/veya ağırlığı 60 kg'ın üzerinde olan herhangi bir bagaj parçası olarak tanımlar. Bu tanım, havayolu şirketine göre farklılık gösterebilmekle birlikte, uluslararası uçuşlarda büyük boy bagaj ücretlerinin alındığı tanımla aşağı yukarı aynıdır.
- Yükseklik+genişlik+derinlik toplamı 160 cm'nin üzerindeyse, büyük boy bagaj olarak kabul edilir.
- Birçok Shinkansen trenine koltuk rezervasyonu yapmak zorunda kalmadan büyük boy bagaj getirmek mümkün olsa da, Mayıs 2020 itibariyle bu, ülkenin en yoğun 3 Shinkansen hattında seyahat eden yolcular için artık zorunlu hale geldi.
- Belirlenen güzergahlarda büyük boy bagajla seyahat edenlerin artık önceden koltuk rezervasyonu yaptırmaları gerekiyor. Bunu yapmayan yolcuların bagajlarını belirlenen büyük boy bagaj alanına taşımaları ve 1.000 yen ek ücret ödemeleri gerekecek. Bu ek ücret JR Pass tarafından karşılanmamaktadır.
- Alternatif olarak, Shinkansen ile sadece kısa bir seyahat planlayan yolcular, ana bagajlarını tren istasyonunda bulunan otomatik bozuk para dolaplarından birine bırakmayı ve yolculuk için yanlarına küçük bir el bagajı almayı düşünebilirler.

- Shinkansen ile seyahat ederken yanlarında büyük bagaj getirmeyi planlayan yolcular büyük bagaj alanı olan koltuklarda oturmaları gerekmektedir.

- Standart araçlarda, büyük bagaj alanına sahip koltuklar son sıradaki 5 koltuktur. Yeşil vagonlarda son sıradaki 4 koltuktur. 
- Bunlar bazı tren vagonlarında kilitli bagaj alanının arkasındaki son sıra koltuklardır. Bu koltuklarda oturanlar, büyük boy bagajlarını saklamak için arkalarındaki alanı kullanabilirler.
- Standart bir vagonda bu alan arka sıradaki 5 ayrılmış koltuktaki yolcular tarafından paylaşılırken, birinci sınıf / yeşil vagonlarda alan 4 ayrılmış koltuk arasında paylaşılır.

- Rezervasyonlu araçların çoğunda büyük boy bagaj alanına sahip koltuklar bulunmasına rağmen, bazı rezervasyonlu ve rezervasyonsuz araçlarda bu alan bulunmamaktadır.

Ancak, aşağıdaki hatlarda büyük boy bagaj koltukları için rezervasyon yapılması zorunludur:
- Tokaido Shinkansen
- Sanyo Shinkansen
- Kyushu Shinkansen
- Büyük boy bagajı olmayan yolcular yine de büyük boy bagaj alanı kullanımı olan bir koltuk rezerve edebilirler. Ancak, sınırlı müsaitlik ve büyük boy bagajın arkada saklanması durumunda bir koltuğu yatırmanın mümkün olmayabileceği sebebiyle, yolculardan mümkünse başka koltuklar rezerve etmeleri istenir.

- Shinkansen bagaj raflarının derinliği yaklaşık 42 cm olduğundan, toplam boyutları 160 cm'den (30 cm x 50 cm x 80 cm) fazla olmayan bagajlar genellikle baş üstü olarak saklanabilir.
Genel olarak, toplam boyutları 120 cm (25 cm x 40 cm x 55 cm) veya daha az olan bagajlar, yolcuya göre değişmekle birlikte, koltuk altında saklanabilir. Bununla birlikte, green biletli vagon koltukları ayaklıklarla donatılmıştır, bu nedenle birinci sınıf seyahat ediyorsanız bagajı başınızın üzerinde saklamanız gerekir.
- Ayrıca, ağırlığı veya şekli ayaklarınızda veya başınızın üzerinde saklamayı zorlaştıracak bagajlarla seyahat edenlerin, örneğin bebek arabalarının, büyük boy bagaj alanı ayrıcalıklarına sahip bir koltuk rezerve etmeleri önerilir.
- Tekerlekli sandalyeler, genişlikleri 70 cm'nin, uzunlukları ve yükseklikleri 120 cm'nin altında olduğu sürece, büyük boy bagaj boyutlarını aşsalar bile Shinkansen'de taşınabilir. Sadece dört tekerlekli elektrikli tekerlekli sandalyelerin taşıta alınmasına izin verilmektedir.